ახალი FSES– ის თანახმად, მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს არა მხოლოდ გაკვეთილის მონახაზის შექმნის, არამედ ტექნოლოგიური რუკის სახით შემუშავების შესაძლებლობა. ეს კონცეფცია ინდუსტრიული ტექნოლოგიის სფეროდან არის ნასესხები და მისი გამოყენება თანამედროვე მეთოდოლოგიაში საშუალებას გაძლევთ მოახდინოთ სასწავლო პროცესის მოდერნიზაცია და შეამციროთ მასწავლებლის დრო გაკვეთილისთვის მოსამზადებლად.
ტექნოლოგიური რუქა საშუალებას გაძლევთ შეიმუშაოთ სასწავლო პროცესი. მასწავლებლის ამოცანაა მისი შექმნისას სასწავლო პროცესში ე.წ. აქტივობის მიდგომის ჩვენება. გაკვეთილის თითოეული ეტაპის აღწერით სქემაში, მასწავლებელი აყალიბებს საკუთარ საქმიანობას და სტუდენტების განზრახულ მოქმედებებს. ქვემოთ მოცემულია დაწყებითი კლასების გაკვეთილის ტექნოლოგიური რუკის მოთხოვნები და მოცემულია მისი სტრუქტურის აღწერა.
თანამედროვე გაკვეთილის იდეები (ანუ გაკვეთილის მოთხოვნები):
- მკაფიოდ და კონკრეტულად არის გაკვეთილის მიზანი და მიზნები;
- მთავარი მიზანი არის კონკრეტული შედეგების მიღწევა (უნივერსალური საგანმანათლებლო მოქმედებები);
- მოსწავლეებს აქვთ მუშაობის სურვილი გაკვეთილზე;
- გაკვეთილის შინაარსი უკავშირდება სტუდენტების პირად გამოცდილებას;
- გაკვეთილზე შეიქმნა პრობლემური სიტუაცია;
- გაკვეთილის შინაარსი შეესაბამება მიზნებსა და მიზნებს: გამოიყენება სასწავლო მასალების პოტენციალი, საჭიროების შემთხვევაში - დამატებითი მასალა;
- ადევნებს კავშირს გაკვეთილზე მოსწავლეთა აქტივობებს შორის მიზანსთან (დაგეგმილი შედეგების მიღწევა);
- შეიქმნა პირობები, რომ სტუდენტებმა დამოუკიდებლად იმუშაონ;
- მხედველობაში მიიღება SanPin– ის მოთხოვნები;
- კლასში მასწავლებელი ქმნის პირობებს მოსწავლეთა შეფასებითი აქტივობისა და რეფლექსიის ფორმირებისთვის.
WPS სტრუქტურა:
1. მიზანი, რომლის მიღწევაც სურს მასწავლებელს გაკვეთილზე (მითითებულია მხოლოდ ერთი მიზანი, იგი არ უნდა აგვერიოს”გაკვეთილის მიზნების” ცნებასთან). თუ შესაძლებელია, მოცემულია გაკვეთილის პრობლემა (ე.ი. იდეა), გაკვეთილის მიზნები (მიზნის მიღწევის გზები). დაგეგმილი გაკვეთილის შედეგები (ჩამოყალიბებულია UUD გაკვეთილზე) - გამოიყენება ზმნები განუსაზღვრელი ფორმით (იხ. FGOS). გამოყენებულია საგანმანათლებლო ტექნოლოგიები და მეთოდები (ჩამოთვლილია ჯანმრთელობის შენარჩუნების ტექნოლოგიები). გამოყენებული სასწავლო ინსტრუმენტები (ელექტრონული და ბეჭდური რესურსები, სახელმძღვანელო, სასწავლო სახელმძღვანელო, ვიზუალური საშუალებები, მოწყობილობა).
2. გაკვეთილის მსვლელობა. იქმნება ორი სვეტიანი ცხრილი. პირველ სვეტს ეწოდება "მასწავლებლის საქმიანობა" (გაკვეთილის თითოეულ ეტაპზე მოკლედ უნდა აღწეროთ მასწავლებლის მოქმედებები ისეთი სიტყვების გამოყენებით, როგორიცაა: "აწყობს, ქმნის, კითხულობს, ხელს უწყობს, ეხმარება" და ა.შ.). მეორე სვეტი არის "სტუდენტური აქტივობა" (მისი აღწერა შესაძლებელია სიტყვების გამოყენებით: "წაიკითხეთ, გააანალიზეთ, გამოთქვით ვარაუდი, განზოგადეთ, დაეთანხმებით" და ა.შ.) გაკვეთილის თითოეული ეტაპის ბოლოს მასწავლებელი აუცილებლად აწყობს მოსწავლეთა კონტროლისა და შეფასების ღონისძიებებს, ხოლო მოსწავლეები ატარებენ საგანმანათლებლო მოქმედებებისა და შედეგების თვითშეფასებას.
გაკვეთილის მსვლელობა შედგება 4 ძირითადი ეტაპისგან, რომლებიც უნდა აისახოს რუკაზე. მასწავლებელს შეუძლია თითოეული ეტაპი უფრო მცირე ეტაპებად დაყოს, რაც დამოკიდებულია საკუთარ იდეაზე. აუცილებელია აღწერონ მოქმედებები და არა სტუდენტების განზრახული პასუხები. პირდაპირი მეტყველება უნდა იქნას გამოყენებული რაც შეიძლება ნაკლებად, მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ შეუძლებელია მისი შეცვლა აღწერითი ბრუნვით.
ეტაპი 1 საგანმანათლებლო პრობლემის განცხადება. მასწავლებელი ქმნის პრობლემურ სიტუაციას და ორგანიზებას უწევს მოსწავლეთა მოქმედებებს, რათა მათ თავად (თუ შესაძლებელია) ჩამოაყალიბონ პრობლემა. ბავშვები მასწავლებელთან ერთად განსაზღვრავენ გაკვეთილის თემას. გადასინჯულია ბავშვების ამჟამინდელი ცოდნა და უნარები, რაც საჭირო იქნება ჩამოყალიბებული პრობლემის გადასაჭრელად.
ეტაპი 2 შემეცნებითი საქმიანობის ორგანიზება. მასწავლებელი და მოსწავლეები გეგმავენ მუშაობას გაკვეთილისთვის. სპეციალური დავალებების შესრულების პროცესში ხდება ახალი ცოდნის აღმოჩენა, UUD- ის ფორმირება, ადრე ფორმულირებული პრობლემის გადაჭრა და ა.შ.
ეტაპი 3 კონსოლიდაცია და ცოდნის სისტემაში ჩართვა.მასწავლებელი აწყობს მოსწავლეთა დამოუკიდებელ საქმიანობას, რომელიც მიზნად ისახავს კონსოლიდაციას, განზოგადებას, მიღებას, ახალი ცოდნის ან უნარების ჩათვლით არსებული ცოდნის სისტემაში, თვითკონტროლი და თვითშეფასება და ა.შ.
ეტაპი 4 გაკვეთილზე საგანმანათლებლო საქმიანობის ასახვა. გაკვეთილის დასაწყისში დასახული მიზნის კორელაცია დაგეგმილ შედეგებთან. დაგეგმილი შედეგების მიღწევის დიაგნოზი. კლასში მოსწავლეთა (და მასწავლებელთა) საქმიანობის თვითშეფასება. გაკვეთილის დასაწყისში ჩამოყალიბებული პრობლემის (ან სასწავლო პრობლემის) გადაჭრის საბოლოო შედეგები. ახალი ცოდნისა და უნარების პრაქტიკული გამოყენება.